FOLWARK DROBIOWY PRAWDZIWA HISTORIA

Folwark dotarł już do Chicago, Kopenhagi, Brukselli, Londynu, Toronto, Wyższej Izby Parlamentu RP, ale jak widać na załączonym obrazku dotarł również do Holandii dzięki mojej przyjaciółce Romie – dziękuję.

1-folwark-w-holandii

 

Folwark dotarł już do Chicago, Kopenhagi, Brukselli, Londynu, Toronto, ale jak widać na załączonym obrazku również do Wyższej Izby Parlamentu RP.

Folwark w Senacie RP

Następny krok – „Folwark drobiowy prawdziwa historia” zawitał do Belgii.

Folwark w Belgii

I poszło – „Folwark drobiowy prawdziwa historia” dotarł do Danii. Trubadur Marian Lichtman i „Folwark …” w Kopenhadze.

Stało się – „Folwark drobiowy prawdziwa historia” dotarł do USA.

Polska - AmerykaZ przyjemnością informuję, że w dniu 23 lutego 2016r. ukaże się moja kolejna książka z cyklu prawdziwych historii – tym razem Folwark drobiowy (ku pokrzepieniu serc). Życzę udanej lektury. Okładka awersplakat J A BERNER

CYGAŃSKIE ŻYCIE – cygański protest song

 

 XVII FESTIWAL PIOSENKI I KULTURY ROMÓW CIECHOCINEK 2013r.

XVII FESTIWAL PIOSENKI i KULTURY ROMÓW CICHOCINEK 2013r.

wóz cygański - TERNE ROMA

2. Ciechocinek 2013r.        XVII Festiwal Romów

W lipcu 2013r.  miała premierę piosenka pt. Cygańskie życie – prawdopodobnie pierwszy na świecie romski protest song w wykonaniu Bogdana Trojanka wraz ze wspaniałym zespołem Terne Roma. Bogdan, który skomponował piękną muzykę stworzył, wraz ze mną utwór zapadający w pamięci. Do chwili obecnej na You Tube wysłuchało go 13653 osób. Piosenkę można usłyszeć wpisując w przeglądarce Google: berner trojanek lub https://www.google.pl/search?q=berner+trojanek&ie. Alternatywnie www.youtube.com/watch?v=GOSc5aP_scg. Utwór był prezentowany nie tylko przez Terne Roma (na licznych scenach), ale można go było usłyszeć na polsko – słowackim Festiwalu Rozłogi – Rozhlady. Piosenka wraz z autorem tekstu (czyli ze mną) trafiła do Bratysławy, gdzie została bardzo ciepło przyjęta – należy wspomnieć, że na Słowacji mieszka około 100 000 Romów. Efektem mojego pobytu w naddunajskiej stolicy, którą jestem zachwycony, było przetłumaczenie mojego wiersza na słowacki i zamieszczenie tekstu, wraz z poniższym artykułem, w dwóch tamtejszych gazetach. Poniżej możecie państwo zapoznać się ze wspomnianym materiałem oraz skanami gazet.

PRASA SŁOWACKA

Bellaria

Mysz i myśl

ROMSKI PROTEST SONG

Z Januszem Andrzejem Bernerem rozmawia Stanisław Andrzej Średziński
St. A. Ś.: Kiedy w Polsce wymienia się Twoje nazwisko zaraz ktoś dodaje – pierwszy polski Wiking lub łódzki Wiking, a przecież, obok wspaniałej wiedzy na temat historii Skandynawii jesteś uznanym poetą, twórcą tekstów piosenek …
J. A. B.: przez skromność nie potwierdzam i nie zaprzeczam. Istotnie, jeżeli chodzi o wiedzę na temat historii vikingów (wypraw łupieżczych) i Vikingrów (uczestników tych wypraw), jak określił to jeden z łódzkich historyków, posiadam tę wiedzę w jednym … paznokciu. W 2004 r. wraz z profesorem Ryszardem Ignacym Danką reaktywowaliśmy Klub Skandynawski przy Interdyscyplinarnym Zespole Naukowo – Badawczym Międzynarodowej Komunikacji Językowej Uniwersytetu Łódzkiego (Wydział Filologii Klasycznej) . Muszę tutaj nadmienić, że jestem absolwentem Politechniki Łódzkiej (Wydział Samochody i Ciągniki). W 2008r. ukazała się moja pierwsza książka (najprawdopodobniej jedyna na świecie wikińska saga do tego napisana wierszem) „Wikingowie – prawdziwa historia”. Po trzech latach wydałem tomik wierszy „Smaki mojego życia” wraz z płytą o tym samym tytule, gdzie do moich tekstów Marcelina Gładysiak skomponowała muzykę i wyśpiewała moje piosenki. Premiera miała miejsce w Muzeum Miasta Łodzi z udziałem aktorów: Aleksandra jr. Forda, Barbary Korczarowskiej oraz Eugeniusza Korczarowskiego.
St . A. Ś.: Twoje zainteresowania nie ograniczają się tylko do historii i twórczości literackiej. Śledzisz wydarzenia światowe i nie pozostajesz obojętny na przejawy jakiejkolwiek dyskryminacji. Wtedy chwytasz za pióro …
J. A. B.: nie tylko wtedy, zawsze kiedy coś mnie nurtuje chwytam za pióro „wiecznie maczane”, by zaprotestować przeciw przemocy, dyskryminacji i złu. Byłem wychowany, przez rodziców, w duchu tolerancji dla łódzkiej wielokulturowości. Nie miałem w stosunku do innych mniejszości żadnych zastrzeżeń. W 2010 roku francuski prezydent (świadomie nie wspomnę jego nazwiska) ogłosił „krucjatę” anty romską – wygnajmy wszystkich Cyganów z naszego kraju. Czemu??? – mieszkańcy wspólnej zjednoczonej Europy Romowie rumuńscy i bułgarscy są dyskryminowani. Rozumiem, że należy walczyć z patologią żebractwa, ale w stosunku do wszystkich narodowości – Francuzi też zbierają datki. Wtedy powstał mój wiersz Cygańskie życie. Poruszyłem ten temat ponieważ Romowie, podobnie jak Wikingowie, byli podróżnikami, znakomitymi handlowcami oraz rzemieślnikami. W XXI wieku nie mogę „walczyć” z niegodziwościami tego świata mieczem więc moim orężem jest pióro. Postanowiłem, aby mój wiersz usłyszał cały świat- wysłałem go dalej.
St. A. Ś.: W ten sposób nawiązałeś przyjacielskie kontakty z środowiskiem Romów w Polsce. Twój protest song śpiewa znany, nie tylko w naszym kraju Bogdan Trojanek …
J. A. B.: Na mój apel odpowiedział Bogdan Trojanek – założyciel zespołu Terne Roma (Prezes Królewskiej Fundacji Romów Polskich, jedyny na świecie Rom będący kawalerem Orderu Uśmiechu), który zaakceptował mój tekst, skomponował do niego muzykę i … wyśpiewał w lipcu 2013r. Od końca lipca na You Tube było około 1500 wejść.
St. A. Ś.: Czy można liczyć na dalsze wspólne utwory ? A skoro o takiej współpracy mowa, to jak oceniasz zainteresowanie kulturą Romów w Polsce ?
J. A. B.: Oczywiście, że mam w planach powstanie następnych utworów. Obecnie pracuję nad jednym z nich – Cygańska tęsknota, jeżeli Bogdan ją zaakceptuje, to ballada ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku. Uważam, że należy rozpropagowywać kulturę Romów na każdym kroku. Stereotyp Cygana – złodzieja jest błędny, ludzie tego pokroju nie są Romami, albowiem są wykluczani ze swego społeczeństwa. Lubimy kulturę cygańską, piosenki romskie więc spójrzmy również tak samo na Romów, którzy są Europejczykami tak jak my.
St. A. Ś.: Dziękuję bardzo za rozmowę, którą chciałbym uzupełnić Twoim wierszem – tekstem ROMSKIEGO PROTEST SONGU

J. A. B.: CYGAŃSKIE ŻYCIE
Tak bardzo chciałbym w świat wyruszyć z taborami,
pod gołym niebem czerwone wino pić,
śpiewać i tańczyć przy ognisku z Cyganami,
pragnę jak oni wolnym być.

Cyganie tańczą to wiruje ziemia,
kiedy śpiewają to wraz z nimi nuci wiatr,
pieśń piękną niosą: echo oraz drzewa
– hen do księżyca i do gwiazd.

Nie zagra, nie zaśpiewa Cygan na Montmartrze,
bo wypędzono go gdzieś w Karpat cień,
pod więżą Eiffla nie usłyszą paryżanie
żałosnych słów ballady tej.

Ćhave nie zagra więcej już na skrzypkach,
wody Sekwany nie poniosą pieśni tu,
melodii tęsknej nie usłyszą już Francuzi
– nikt nie utuli ich do snu.

Tak bardzo chcę by śpiewać z Cyganami,
w leśnych ostępach źródlaną wodę pić,
wędrować z nimi, gdzieś na kraniec świata
– chcę tak jak oni wolnym być.

Janusz Andrzej Berner
Łódź: 28 października 2010 r. (11.26 a.m.)

RÓMSKY ŽIVOT
Ako rád by som sa s Rómami rozletel
a pod holým nebom červené víno pil,
spieval a tancoval pri ohni cigánskom,
slobodný ako oni žil.

Rómovia tancujú a zem sa točí,
rozvírený vietor vo vlasoch im hniezdi.
Nádhernu pieseň nesú ozeny a stromy,
zhasína deň, mesiac, hviezdy.

Nezahrá, nezaspieva Cigán na Montantre,
tu v Karpatoch svoje Husie naladil.
Pod Eiffelovkou márne stoja Parížania,
nezaspieva im balady.

Mládenec nezahrá na husliach, nezabrnká
je to dávno, co ho vody Seiny čuli.
Už Francúzom nezakvília tóny smutné,
nikto ich vo sne nepritúli.

S Rómami túžim tancovať a spievať
a z lesných Riedel pramenistú vodu piť.
Aj putovať s nimi, hoci na kraj sveta,
sloboný ako oni žiť.

Janusz Andrzej Berner
Z polskiego na słowacki przełożyła – (Z poľštiny prebásnila)
Bohuslava Vargová – Hábovčíková

XXVIII GIEŁDA RZECZY DAWNYCH I OSOBLIWOŚCI

W dniach 7 -8 listopada 2015r. odbyła się kolejna XXVIII GIEŁDA RZECZY DAWNYCH I OSOBLIWOŚCI, w której miałem przyjemność uczestniczyć. Dzięki uprzejmości organizatorów w/w wydarzenia mieszkańcy Łodzi (i nie tyko) mieli możliwość zapoznania się z moją twórczością. Nawiązałem wiele kontaktów. Dziękuję Wszystkim, którzy zechcieli zapoznać się z moim dorobkiem, a szczególnie Eleonorze Elżbiecie Ward (obdarzonej celtycką duszą) za jej pomoc medialną i nie tylko.

WYBRANE ZAGADNIENIA Z HISTORII POLSKI I EUROPY

WYBRANE ZAGADNIENIA Z HISTORII POLSKI I EUROPY

CELE
Celem wykładów jest przybliżenie uczestnikom spotkań wybranych zagadnień dotyczących szeroko rozumianych dziejów Polski i Europy, ukazanych na tle znaczących wydarzeń na naszym kontynencie oraz związków łączących historię naszego kraju z historią powszechną.

TEMATYKA SPOTKAŃ

Polskie insygnia koronacyjne: włócznia św. Maurycego, Szczerbiec, korona Zygmunta I Starego i jabłko królewskie Kazimierza Wielkiego (fakty, legendy i tajemnice z nimi związane). Temat podejmuje niezwykłe dzieje polskich insygniów koronacyjnych. Ukazuje wyniki badań naukowych nad ich pochodzeniem i pełne tajemnic, dotąd nie wyjaśnionych, historii związanych z zaginięciem większości z nich. Wykładowi towarzyszą pokaz multimedialny oraz wystawa replik insygniów wykonanych w najlepszych warsztatach złotniczych i płatnerskich naszego kraju. Wśród nich prezentowana jedyna, jak dotąd na świecie, replika włóczni św. Maurycego (oryginał tej jednej z najważniejszych relikwii chrześcijańskich przechowywany jest w wiedeńskim skarbcu cesarskim).

Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki„Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki – prawda historyczna, fikcja, symbolika czyli jak patrzeć na dzieło sztuki. Wielkie dzieło malarskie Jana Alojzego Matejki Bitwa pod Grunwaldem zostało poddane gruntownej analizie pod względem zawartości rzeczowej i prawdy historycznej oraz treści symbolicznej i przekazów legendarnych. Autorzy dzieląc obraz na kilkadziesiąt części przedstawiają wyniki swojej pracy poprzez bogaty przekaz multimedialny oraz towarzyszący mu wykład.

Wikingowie - prawdziwa historiaWikingowie – prawdziwa historia. Celem spotkań jest ukazanie wikingów jako ludzi, którzy przed ponad tysiącem lat tworzyli zaczątki współczesnej zjednoczonej Europy, kierunków i zasięgu ich wypraw nie tylko łupieżczych i handlowych ale również odkrywczych, ich rolę w tworzeniu państw europejskich w tym państwa polskiego. Niewątpliwą atrakcją spotkań będzie możliwość: zapoznania się z fragmentami sagi Wikingowie – prawdziwa historia (prawdopodobnie jedynej na świecie książki o wikingach napisanej wierszem) oraz rozmowa z autorem.

Historia pieniądza. Tematyka obejmuje historię pieniądza, jego funkcje, rodzaje, znaczenie ekonomiczne, technikę powstawania banknotów i monet; wykłady połączone z prezentacją multimedialną, filmami, ilustrowane oryginalnymi eksponatami w postaci monet i banknotów; istnieje również możliwość uruchomienia mennicy w której powstawać będzie replika historycznej monety polskiej.

1. Geneza państwa polskiego: temat obejmuje wyniki najnowszych badań archeologicznych i hipotezy dotyczące początków państwa polskiego ukazując znaczenie jakie w tym procesie odegrały warunki geograficzne, kulturowe i społeczne dotyczące plemion słowiańskich zamieszkujących obszar przyszłego państwa polskiego (wykład połączony z prezentacją zabytków wczesnośredniowiecznych)
2. Pierwsi władcy Polski: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Śmiały – historia i legenda
3. Święci polscy: św. Wojciech, św. Stanisław – najdawniejsze dzieje Kościoła na ziemiach polskich. Na treść tematu składają się fakty historyczne i przekazy dotyczące życia i działalności misyjnej świętego Wojciecha, jego śmierci i znaczenia kanonizacji dla rozwijającej się państwowości. Przedstawiona jest także analiza konfliktu biskupa Stanisława z Bolesławem Śmiałym na tle ówczesnej sytuacji międzynarodowej i kraju, kulisy śmierci biskupa i znaczenie jego wyniesienia na ołtarze.
4. Zabytki sztuki romańskiej na ziemi łódzkiej. Temat ukazuje obiekty architektoniczne i zabytki sztuki romańskiej na ziemi łódzkiej między innymi kolegiatę w Tumie, kościoły w Inowłodzu i Sulejowie Podklasztorzu, omawiane są cechy stylu romańskiego (wykład połączony z pokazem multimedialnym).
5. Dzieje oręża polskiego oraz wielkie bitwy naszej historii. Temat obejmuje historię broni białej i palnej, dzieje rodzajów wojska dawnej Rzeczypospolitej, taktykę i strategię sił zbrojnych naszego kraju w minionych wiekach. Analizie poddane zostały najważniejsze bitwy między innymi pod Grunwaldem, Kircholmem, Kłuszynem i Wiedniem (wykład połączony z prezentacją zabytkowej broni białej i palnej oraz pokazem fechtunku bronią bojową).
6. Godło, barwy i hymn w dziejach naszego narodu. Temat podejmuje historię i zmiany w wizerunku godła państwa polskiego na tle wydarzeń historycznych, dzieje barw i hymnu oraz znaczenie symboli narodowych w życiu codziennym i ceremoniale wojskowym.
7. Bohaterowie naszych dziejów – legenda i prawda historyczna. Na przykładzie kilku wybranych, szczególnych postaci w naszych dziejach ukazywane jest ich życie, działalność i znaczenie dla wydarzeń, których byli autorami i uczestnikami.
8. Szabla polska – historia, tradycja i współczesność. Temat obejmuje dzieje polskiej szabli ze szczególnym uwzględnieniem najsłynniejszej konstrukcji tzw. pałasza husarskiego, omawiane jest również ceremonialne wykorzystanie broni białej w przeszłości i współcześnie (wykład połączony z prezentacją egzemplarzy broni białej od XVII wieku do dnia dzisiejszego oraz pokazem cięć pałaszem husarskim).

Bohdan Kowalczyk
Janusz Andrzej Berner

FESTIWAL ZAANGAŻOWANYCH ŁODZIAN

7 czerwca 2014r.
FESTIWAL ZAANGAŻOWANYCH ŁODZIAN
W dniu 7 czerwca 2014r., sobota, odbył się w Łodzi, na ul. Piotrkowskej, Festiwal Zaangażowanych Łodzian. 

49. FESTIWAL ZAANGAŻOWANYCH ŁODZIAN

Zostałem zaproszony do współpracy przez Annę Krześniak Fundacja FUTHARK.

Futhark_logo-01FUTHARK to nazwa jednego z alfabetów runicznych, składa się na nią sześć początkowych znaków: Fehu Uruz Þurisaz Ansuz Raido Kaunan „fuþark”.
To również nazwa fundacji, której celem jest upowszechnianie kultury i biznesu krajów nordyckich oraz wartości związanych z nordyckim stylem życia. Dania, Finlandia, Norwegia oraz na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat stworzyły unikalny model rozwoju. Wierzymy, że wypracowane rozwiązania i osiągnięcia mogą być inspiracją dla wszystkich, którym bliska jest idea równowagi w różnych aspektach
i obszarach życia publicznego, gospodarczego, kulturalnego,
społecznego, a także w życiu prywatnym.
FUTHARK podejmuje działania poprzez które stara się przybliżyć
osiągnięcia tych krajów oraz umożliwić nawiązywanie kontaktów i
rozwijanie współpracy pomiędzy różnymi podmiotami z krajów nordyckich oraz z Polski. Zapraszamy do kontaktu.

Poniżej foto relacja z niewątpliwie udanej imprezy.

INSYGNIA KORONACYJNE NOC MUZEÓW Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

17 maja 2014r.
INSYGNIA KORONACYJNE NOC MUZEÓW
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.
Pierwszy publiczny pokaz replik insygniów koronacyjnych:
włóczni św. Maurycego, szczerbca – miecza koronacyjnego władców Polski, korony Zygmunta Starego, jabłka królewskiego Kazimierza Wielkiego. Autorzy wystawy oraz pokazu multimedialnego: Bohdan Kowalczyk, Janusz Andrzej Berner.

17 V 2014r. NOC MUZEÓW Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim

1. Regalia

Poniżej zapowiedź dotycząca naszego uczestnictwa w NOCY MUZEÓW  – Piotrków Trybunalski.
Godzina 18.15 – 21.00 – wystawa – członków Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów – sala II piętro
– replika Włóczni Św. Maurycego – najstarsze insygnium władców polskich, które Bolesław Chrobry otrzymał z rąk cesarza Ottona III podczas zjazdu w Gnieźnie 1000 roku. Dzisiaj spoczywa ona na Wawelu. Jest to schematyczna, blokowa kopia włóczni uznawanej za symbol władzy cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Przedstawiany podczas trwania wystawy egzemplarz jest repliką oryginału przechowywanego w skarbcu cesarskim w Wiedniu. Jest to prawdopodobnie jedyna na świecie replika tej relikwii. W różnych okresach kopie blokowe włóczni otrzymali również: król Węgier Św. Stefan, książę czeski Brzetysław i hrabia Alzacji Gerhard.
– replika jabłka królewskiego – Kazimierza Wielkiego – jeden z symboli władzy monarszej, w kształcie kuli zwieńczonej krzyżem, oznaka władzy pierwotnie cesarskiej, od XI wieku również królewskiej, używane w czasie najważniejszych uroczystości, trzymane przez władcę w lewej ręce.
– replika korony grobowej, należącej według tradycji do Zygmunta I Starego. W 1874 roku Jan Matejko otrzymał ją od anonimowego ofiarodawcy. Jej wizerunek umieścił artysta w dziełach takich jak: „Dzwon Zygmunta”, „Hołd pruski” i w poczcie władców polskich. Korona stanowi dzisiaj własność Domu Matejki w Krakowie, a eksponowana jest jako depozyt w skarbcu na Wawelu.
– replika „Szczerbca” – miecza koronacyjnego królów polskich, najstarszego i jedynego zachowanego monarszego insygnium dynastii piastowskiej.

Wszystkie repliki zostały wykonane w najlepszych pracowniach płatnerskich i złotniczych, a wystawie towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna ukazująca historię i sensacyjne szczegóły związane z tak niezwykłymi pamiątkami naszych dziejów.

BENEFIS „JA I JA” W OŚRODKU KULTURY – GÓRNA

 BENEFIS „JA I JA” W OŚRODKU KULTURY – GÓRNA Łódź ul.Siedlecka nr 1.
 Spotkanie uświetnili  Marcelina Gładysiak, Anna Barbara Kaźmierczak, Jolanta Miśkiewicz, Hanna Prosnak, Małgorzata Skwarek – Gałęska, Małgorzata Zawisza, Marek Kawecki, Eugeniusz Korczarowski. Obecni mogli zapoznać się z moją twórczością (pokaz multimedialny) oraz usłyszeć wiersze napisane przez moich przyjaciół. Marcelina Gładysiak zaśpiewała kilka piosenek z naszej płyty SMAKI MOJEGO ŻYCIA (muzyka, kompozycja Marceliny). Podczas wieczoru przedstawiłem zarys projektu pt. WIKINGOWO. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy uatrakcyjnili spotkanie. Wyrazy podziękowania składam na ręce Dyrektora Ośrodka Kultury – Górna Mateusza Sidora oraz jego pracowników: Henryka Zasławskiego (Grupa Literacka „Centauro”), Jacka Klepackiego (audio – video)  oraz Haliny Gąsiorowskiej (Centrum Aktywnego Seniora „60 +”), którzy, niewątpliwie, przyczynili się do tego, że poniedziałkowe wydarzenie artystyczne było na tak wysokim poziomie. Nie mogę pominąć moich przyjaciół Mariusza Derendarza oraz Adama Krakowiaka, którzy zatrzymali w kadrze to niezwykłe wydarzenie. Robercie (R. DYBALSKI), Ryszardzie (EXALL), Wojciechu (CUKIERNICWO W. DYBALSKI) oraz Adamie i Ewo (STUDIO KREACJI WIZERUNKU INTERNETOWEGOwww.wdo.pl) bez Waszego wsparcia i pomocy benefis miałby dużo mniejszy wymiar. Ukłony kieruję również do tych, którzy zechcieli zaszczycić swą obecnością mój jubileusz. Janusz Andrzej Berner.

 

 

SPRÓBUJMY RAZEM POEZJI

ikona-poezje

SPRÓBUJMY RAZEM POEZJI

W dniu 16 listopada AD 2011 w Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskiego) na spotkaniu „Smak życia” pt. „W Łodzi z Wikingiem” zostało zainaugurowane przedsięwzięcie” Spróbujmy razem poezji”. Wraz z Wydawnictwem Exall i Przedsiębiorstwem Cukierniczym R. Dybalski wykorzystując mój wizerunek, Łódzkiego Wikinga, postanowiliśmy wyzwolić w mieszkańcach Łodzi artystyczne dusze. Przedsięwzięcie polega na tym, że w kawiarni Firmy Dybalski (Piotrkowska 102a) udostępnimy „serwetki”, na których każdy chętny będzie mógł napisać swój wiersz, myśl, sentencję, aforyzm, fraszkę lub limeryk i pozostawić go w wyznaczonym do tego celu pojemniku. Utwory wybrane przez jury zostaną zamieszczone w wyborze wierszy. Może się okazać, że i Ty zechcesz się podzielić z innymi swoją twórczością – bo „pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”. Jeżeli zechcecie Państwo odwiedzić kawiarnię, która mieści się niedaleko ławeczki Tuwima istnieje prawdopodobieństwo, że będziecie państwo mogli mnie tam spotkać (czw. od 16.00).
Regulamin przedsięwzięcia będzie udostępniony w w/w lokalu. Zapraszam Państwa w imieniu pomysłodawców projektu.

Janusz Andrzej Berner – Łódzki Vikingr.

 W załączeniu „serwetkowa poezja”oraz treść artykułu z EXPRESSU ILUSTROWANEGO sygnalizującego nasze przedsięwzięcie.
EXPRESS ILUSTROWANY – 2 grudnia 2011r. (42 str.)

serwetkowo

 

POWRÓT SERWETKOWYCH POETÓW

Na serwetkach w kawiarniach pisali wiersze m.in. Włodzimierz Majakowski i Agnieszka Osiecka. W Łodzi ten sympatyczny zwyczaj postanowił reaktywować Janusz Andrzej Berner, poeta i popularyzator historii wikingów. W jednej z cukierni przy ul. Piotrkowskiej odbyło się spotkanie z okazji wydania jego tomiku pt. „Smaki mojego życia” połączone z pisaniem wierszy na serwetkach. jego plonem było kilkanaście wierszy różnych autorów, którzy ad hoc stworzyli je przy kawie i ciastku. – Akcję zatytułowałem „Spróbujmy razem poezji”. Każdy mógł zapisać wiersz na specjalnej serwetce, przypominającej trochę … receptę. Jest na niej miejsce na tytuł, treść wiersza, imię lub pseudonim autora, datę i kontakt do twórcy. Chciałbym powtarzać pisanie na serwetkach cyklicznie – mówi Janusz Andrzej Berner. (POL)

POECI SIĘ GRZEJĄ

24 XI 2011r.

SPRÓBUJMY RAZEM POEZJI – inauguracja

SMAK ŻYCIA w MUZEUM MIASTA ŁODZI – PAŁAC POZNAŃSKIEGO

 SMAK ŻYCIA II w MUZEUM MIASTA ŁODZI – PAŁAC POZNAŃSKIEGO
W dniu 16 listopada A. D. 2011, godz.19.00 w Pałacu Poznańskiego odbyło się spotkanie (z moim udziałem). Gospodarzem wieczoru była pani Maria Barud; wspierali mnie moi przyjaciele: Aleksander Ford jr, Marcelina Gładysiak, Barbara oraz Eugeniusz Korczarowscy. Zgromadzeni usłyszeli fragmenty książek WIKINGOWIE PRAWDZIWA HISTORIA (wydanej w 2008r.), ŁÓDŹ – MOJA MAŁA OJCZYZNA  oraz wiersze z tomiku, który miał tego dnia premierę, SMAKI MOJEGO ŻYCIA. Marcelina Gładysiak zaśpiewała kilka moich tekstów do których skomponowała muzykę (oczywiście ukazała się płyta z naszymi piosenkami).  Agnieszka Korczyńska wraz z Tomek Skorupa, wcielając się w rolę wikingów, uatrakcyjnili spotkanie. Serdeczne podziękowania kieruję do Studia Kreacji Wizerunku Internetowego (www. wdo. pl.), moich przyjaciół Ryszarda Jakubczaka i Bohdana Kowalczyka. Dzięki uprzejmości pana Roberta Dybalskiego goście wieczoru zostali poczęstowani wspaniałymi torcikami wikinga (ozdobionymi emblematem mojej tarczy). Informuję, że dzięki uprzejmości pana Dybalskiego oraz firmy Exall, zainicjowaliśmy przedsięwzięcie „SPRÓBUJMY RAZEM POEZJI”, która będzie miała swoją premierę w czwartek 24 listopada A. D. 2011 w cukierni R. Dybalski Piotrkowska 102a – Łódź. Dziękuję Wszystkich gościom raczącym zaszczycić swą obecnością nasz spektakl. Niezwykle serdeczne podziękowania składam na ręce pani Marii Barud, pomysłodawczyni „Smaku życia”, dla wszystkich pracowników Muzeum Miasta Łodzi, których udział i pomoc przyczyniły się do sukcesu mojego „benefisu”. 10 listopada 2011r. Maria Barud, Marcelina Gładysiak oraz ja promowaliśmy nasze przedsięwzięcie w programie telewizyjnym „POPOŁUDNIE z TVP – Łódź”. Poniżej foto reportaż ze spotkania.

XVII Ogólnopolska Giełda Rzeczy Dawnych i Osobliwości. M. O. S. i R. Hala Sportowa

13 -14 listopada 2010 r.
XVII Ogólnopolska Giełda Rzeczy Dawnych i Osobliwości. M. O. S. i R. Hala Sportowa Łódź, ul. ks.Skorupki nr.21.13 XI 2010r. XVII Giełda Rzeczy DawnychLink do artykułu Marty Miłosz w Moje Miasto Łódź: http://www.mmlodz.pl/12389/2011/1/26/prawdziwy-wiking-wprost-z-lodzi?category=magazyn 13  XI 2010 r. Verthandi
Łódzki Vikingr – IVAR wraz z zaprzyjaźnioną drużyną rekonstrukcyjną VERTHANDI VILIA; promowaliśmy Skandynawię.