INSYGNIA KORONACYJNE NOC MUZEÓW Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

17 maja 2014r.
INSYGNIA KORONACYJNE NOC MUZEÓW
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.
Pierwszy publiczny pokaz replik insygniów koronacyjnych:
włóczni św. Maurycego, szczerbca – miecza koronacyjnego władców Polski, korony Zygmunta Starego, jabłka królewskiego Kazimierza Wielkiego. Autorzy wystawy oraz pokazu multimedialnego: Bohdan Kowalczyk, Janusz Andrzej Berner.

17 V 2014r. NOC MUZEÓW Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim

1. Regalia

Poniżej zapowiedź dotycząca naszego uczestnictwa w NOCY MUZEÓW  – Piotrków Trybunalski.
Godzina 18.15 – 21.00 – wystawa – członków Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów – sala II piętro
– replika Włóczni Św. Maurycego – najstarsze insygnium władców polskich, które Bolesław Chrobry otrzymał z rąk cesarza Ottona III podczas zjazdu w Gnieźnie 1000 roku. Dzisiaj spoczywa ona na Wawelu. Jest to schematyczna, blokowa kopia włóczni uznawanej za symbol władzy cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Przedstawiany podczas trwania wystawy egzemplarz jest repliką oryginału przechowywanego w skarbcu cesarskim w Wiedniu. Jest to prawdopodobnie jedyna na świecie replika tej relikwii. W różnych okresach kopie blokowe włóczni otrzymali również: król Węgier Św. Stefan, książę czeski Brzetysław i hrabia Alzacji Gerhard.
– replika jabłka królewskiego – Kazimierza Wielkiego – jeden z symboli władzy monarszej, w kształcie kuli zwieńczonej krzyżem, oznaka władzy pierwotnie cesarskiej, od XI wieku również królewskiej, używane w czasie najważniejszych uroczystości, trzymane przez władcę w lewej ręce.
– replika korony grobowej, należącej według tradycji do Zygmunta I Starego. W 1874 roku Jan Matejko otrzymał ją od anonimowego ofiarodawcy. Jej wizerunek umieścił artysta w dziełach takich jak: „Dzwon Zygmunta”, „Hołd pruski” i w poczcie władców polskich. Korona stanowi dzisiaj własność Domu Matejki w Krakowie, a eksponowana jest jako depozyt w skarbcu na Wawelu.
– replika „Szczerbca” – miecza koronacyjnego królów polskich, najstarszego i jedynego zachowanego monarszego insygnium dynastii piastowskiej.

Wszystkie repliki zostały wykonane w najlepszych pracowniach płatnerskich i złotniczych, a wystawie towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna ukazująca historię i sensacyjne szczegóły związane z tak niezwykłymi pamiątkami naszych dziejów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *